Historia hałcnowskiej parafii
Dzieje Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Hałcnowie obfitują w bogate wydarzenia historyczne, kulturowe i administracyjne. Hałcnów, który u swoich początków był małą osadą śródleśną został założony pod koniec XIII wieku i aż do 1977 roku stanowił odrębną wieś. Obecnie jest dzielnicą Bielska – Białej, położoną pomiędzy wzgórzami Bark i Hałcnowska Góra. Hałcnów w XV w. stał się własnością szlacheckiego rodu Hałcnowskich. Po nich właścicielami wsi byli m. in. Żydowscy, Pruszyńscy i Czeczowie. To właśnie na tym terenie znajduje się późnobarokowy kościół Nawiedzenia N.M.P z końca XVIII wieku z cudowną figurą Matki Bożej Bolesnej. Powstanie kościoła, a następnie wyodrębnienie parafii wiąże się ściśle z kultem Matki Bożej Bolesnej (o jego początkach i rozwoju można więcej przeczytać w zakładce „Historia Piety i Sanktuarium.”)
Od niepamiętnych czasów lud ciągnął przed oblicze Matki Bożej, aby się modlić, prosić o łaski, dziękować i doświadczać cudownych uzdrowień. Przed figurą zawieszoną na dębie, nigdy nie brakowało kwiatów, zapalonych świec, a co najważniejsze - wiernych czcicieli. Z potrzeby serca i z woli pielgrzymów wyrażonych w hojnych ofiarach zbieranych do skarbony kaplicznej, Dziedzic Adam Pruszyński z ks. Jakubem Snaczkiem proboszczem z Komorowic zdecydowali około 1774 r. o konieczności budowy kościoła. W dziejach powstania i kształtowania się hałcnowskiej parafii można wyszczególnić kilka etapów, które prezentujemy poniżej w formie kalendarium najważniejszych wydarzeń.
Obszerna historia hałcnowskiej parafii została opisana w publikacjach dostępnych w bibliotece parafialnej. Wykaz wszystkich księży proboszczów oraz wikarych pracujących w naszej parafii znajduje się w zakładce „Duszpasterze”.