Pomagamy rodzinom z Syrii
czwartek, 23 marzec 2017

W czasie niedzielnej zbiórki (26.03.2017) zebraliśmy 5768 zł. Co pozwoli prawie na półroczne wsparcie dwóch rodzin. Koszt miesięczny wsparcia 1 rodziny wynosi 510 zł.

O programie Caritas Polska "Rodzina Rodzinie"
Spersonalizowany program pomocy dla ofiar konfliktu syryjskiego przygotowany przez Caritas Polska daje szansę na realną odpowiedź na apel Papieża Franciszka o przejęcie rodzin syryjskich przez parafie. Do akcji mogą włączyć zarówno parafie jak i osoby indywidualne, środowiska czy instytucje, które zadeklarują sześciomiesięczną pomoc dla konkretnej rodziny poprzez stronę www.rodzinarodzinie.caritas.pl. W serwisie internetowym przedstawione są krótkie opisy rodzin z informacją o budżecie rodzinnym. Darczyńca może objąć rodzinę wsparciem całościowym lub częściowym, w zależności od możliwości finansowych. W ten sposób jedną rodzinę syryjską może wspierać zarówno kilku darczyńców indywidualnych jak i jedna parafia, wspólnota czy firma.
Pomocą objęte będą trzy kategorie rodzin potrzebujących wsparcia: osoby mieszkające w Aleppo w Syrii, uchodźcy syryjscy w Libanie oraz będący w nędzy z powodu zapaści spowodowanej kryzysem uchodźczym Libańczycy. Partnerami w programie Rodzina Rodzinie są: Caritas Liban oraz misja sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi działająca w Aleppo.

Zachęcamy do obejżenia materiału filmowego, będącego raportem z funkcjonowania i realizacji tego programu.

>>>  Raport z Aleppo

>>>  Caritas Polska w Aleppo

O rodzinie, którą wspiera nasza parafia:
1) Rodzina Serop Aro - Syria
Serop Aro ma 59 lat i mieszka w Aleppo z żoną Alis Ghazar, która ma 56 lat. Mają czwórkę dzieci: Nora, Tamar, Alin i Nayiri. Jest to bardzo biedna rodzina bez źródeł dochodu i bez pracy. W Aleppo od 2 lat nie ma elektryczności i bieżącej wody. Rodzina potrzebuje środków na zakup dostępu do elektryczności (tzw. amperów), który stale drożeje w związku z przedłużającą się wojną. Potrzebują zakupić wodę, która jest dystrybuowana cysternami w mieście. Potrzebują również żywności, która w Aleppo jest obecnie bardzo droga. Potrzebują również opłacić koszty związane z wynajmem mieszkania oraz ogrzewania (tzw. mazutu), bo jeszcze jest zimno.

2) Rodzina Hrant Toutounjian

Hrant Toutounjian ma 78 lat i mieszka w Aleppo z żoną Haigouhi Fermanian, która ma 70 lat. Jest to bardzo biedna rodzina bez źródeł dochodu i bez pracy. W Aleppo od 2 lat nie ma elektryczności i bieżącej wody. Rodzina potrzebuje środków na zakup dostępu do elektryczności (tzw. amperów), który stale drożeje w związku z przedłużającą się wojną. Potrzebują zakupić wodę, która jest dystrybuowana cysternami w mieście. Potrzebują również żywności, która w Aleppo jest obecnie bardzo droga. Potrzebują również opłacić koszty związane z wynajmem mieszkania oraz ogrzewania (tzw. mazutu), bo jeszcze jest zimno.

Nasza pomoc
Nasza pomoc będzie polegać na przynajmniej 6-miesiecznym wsparciu powyższej rodziny przesyłając jej co miesiąc pomoc finansową, w celu pokrycia wspomnianych potrzeb.
W zależności od wielkości zebranych ofiar istnieje możliwość pomocy kolejnej rodzinie z Syrii.
Ofiary będą zbierane przez grupę charytatywną w niedzielę 26 marca przed kościołem. Ofiary można przesyłać także na konto parafialne z wyraźnym zaznaczeniem: Pomoc rodzinie z Syrii.

W czasie niedzielnej zbiórki zebraliśmy 5768 zł. Co pozwoli prawie na półroczne wsparcie dwóch wymienionych rodzin. Koszt miesięczny wsparcia 1 rodziny wynosi 510 zł.