Relikwie św. Jana Pawła II w Hałcnowie
sobota, 04 luty 2017

W niedzielę 19 lutego odbędzie się uroczyste wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II do naszego kościoła. Uroczystościom będzie przewodniczył wikariusz generalny naszej diecezji ks. Marek Studenski. Na Mszę o godz. 12.15 serdecznie zapraszamy poczty sztandarowe, przedstawicieli różnych organizacji i wspólnot naszej parafii i diecezji. Poniżej można zobaczyć zdjęcia z otrzymania relikwii w Krakowie przez przedstawicieli naszej parafii.

13 stycznia delegacja naszej parafii odebrała z rąk ks. kardynała Stanisława Dziwisza relikwie krwi św. Jana Pawła II. W niedzielę 19 lutego relikwie te w sposób uroczysty zostaną wprowadzone do naszego kościoła. Przez ten akt pragniemy zawierzyć naszą parafię, wszystkie rodziny i osoby szczególnemu wstawiennictwu świętego Papieża. Słowo „relikwie” pochodzi z języka łacińskiego i oznacza „szczątki, pozostałości”. Dzielą się one zazwyczaj na trzy kategorie:
- relikwie pierwszej klasy: fragmenty ciała lub krwi świętego, błogosławionego,
relikwie drugiej klasy: przedmioty, albo fragmenty przedmiotów, które były używane,
czy noszone przez świętego za jego życia,
- relikwie trzeciej klasy: przedmioty, którymi dotknięto relikwii pierwszej klasy. Najczęściej są to fragmenty płótna.
Posiadanie doczesnych szczątków świętego, czczenie ich, w naszym przypadku krwi św. Jana Pawła II, to okazja, aby dosłownie zetknąć się z jakąś cząstką świętości i wejść, w duchu wiary, w świat nadprzyrodzony. Naturalnie relikwii nie należy traktować magicznie jako talizmanu, który obroni nas przed złem i zapewni świętość. To znak naszej wiary w świętych obcowanie, znak który czczony z wiarą i miłością, może pomóc nam w codziennej drodze do świętości. Otrzymane relikwie to bodziec, aby z jeszcze większą ufnością prosić św. Jana Pawła II o wstawiennictwo i opiekę, naśladować Jego wiarę i miłość, zgłębiać Jego nauczanie.