Wielka Tajemnica Wiary

Adwentowy przewodnik
sobota, 30 listopad 2019

MAŁY ADWENTOWY PRZEWODNIK

* Adwent rozpoczyna nowy rok liturgiczny i duszpasterski.

* "Okres Adwentu ma podwójny charakter. Jest okresem przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, przez który wspominamy pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi. Równocześnie jest okresem, w którym przez wspomnienie pierwszego przyjścia Chrystusa kieruje się dusze ku oczekiwaniu Jego powtórnego przyjścia na końcu czasów. Z obu tych względów Adwent jest okresem pobożnego i radosnego oczekiwania. (…) Dni powszednie od dnia 17 do 24 grudnia włącznie są przeznaczone na bezpośrednie przygotowanie do uroczystości Narodzenia Pańskiego." (Kalendarz Rzymski, 39-42).

* Niedziele Adwentu mają pierwszeństwo przed wszystkimi innymi obchodami liturgicznymi. I Niedziela Adwentu przypomina nam o obietnicy powtórnego przyjścia Jezusa, II i III (zwana także Gaudete) przywołuje postać św. Jana Chrzciciela, bezpośredniego poprzednika Jezusa. Ostatnia, IV Niedziela Adwentu skupia naszą uwagę na osobie Maryi - Matki Boga. W czasie Adwentu przypada jedna uroczystość - 8 grudnia obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

* Adwent jest przygotowaniem do wielkiej radosnej odmiany. Miarą Adwentu w każdym z nas jest postęp wewnętrzny, postęp duchowy człowieka. Trzeba, abyśmy nasz tegoroczny Adwent mierzyli również tą miarą. Trzeba, abyśmy do tego postępu przykładali się całym sercem. Trzeba, abyśmy szukali oczyszczenia w Sakramencie Pokuty i umocnienia w Eucharystii. (Św. Jan Paweł II)

* Adwent ma podwójne zadanie: ma nie tylko przygotować wiernych na uroczystość Bożego Narodzenia, ale powinien mieć również wydźwięk eschatologiczny i skłaniać wiernych do wybiegania myślą w przyszłość, kiedy Syn Boży, uwielbiony, przyjdzie po raz drugi… Dlatego też Adwent jest nie tyle czasem pokuty, ile raczej czasem pobożnego i radosnego oczekiwania. (Encyklopedia Katolicka I, 113)

Przewodnicy adwentowi:
* prorok Izajasz
* św. Jan Chrzciciel
* Maryja Niepokalana
* św. Mikołaj

(…) Przyjście naszego Pana dokonuje się nieustannie w Jego słowie i sakramentach, na modlitwie, w wydarzeniach i w spotkaniu z drugim człowiekiem. Do odkrywania tego stałego przychodzenia i obecności Boga w naszym życiu potrzeba nam duchowej wrażliwości, otwartych oczu, hojnych dłoni i czystego serca.
(Kard. Stanisław Dziwisz, List na Adwent 2005)

Adwent - czas nawrócenia.
Żeby się nawrócić, trzeba najpierw się odwrócić.
Od czego? Od egoizmu przede wszystkim, od niekochania.
Od niedostrzegania Boga nad sobą i ludzi obok siebie… (ks. J.St. Pasierb)

Chcąc go przeżyć owocnie i dobrze przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia, serdecznie zapraszamy do udziału we Mszy św. roratniej.
Roraty w naszym kościele odprawiane są w tygodniu:
a) o godz. 6.30 rano dla dorosłych i młodzieży,
b) o godz. 18.15 dla wszystkich dzieci z opiekunami