Modlitwa za zmarłych,Wypominki, Odpusty
sobota, 27 październik 2018

Świętą i zbawienną rzeczą jest modlić się za umarłych.

Przez cały listopad modlitwa za zmarłych z wypominkami będzie odmawiana 15 minut przed Mszą wieczorną czyli o godz. 18.00.
2 listopada i w każdą niedzielę odmawiany będzie różaniec połączony z wypominkami o godz. 17.30. Zapraszamy do wspólnej modlitwy za zmarłych.

Wypominki jednorazowe i roczne przyjmujemy w zakrystii lub w kancelarii parafialnej.

Kilka uwag o odpustach:
Nauka o odpustach łączy się z tajemnicą Bożego Miłosierdzia. W sakramencie pojednania grzesznik otrzymuje przebaczenie wyznanych grzechów, za które szczerze żałuje. Dzięki temu może on osiągnąć wieczne zbawienie. Uzyskane przebaczenie nie uwalnia jednak od kar doczesnych (czasowych), które spotykają nas za życia lub po śmierci w czyśćcu. Uwolnieniu od tych kar służy właśnie obfity skarbiec odpustów Kościoła.
Odpust jest to darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy. Rozróżnia się odpusty cząstkowe i zupełne (zależnie od tego, w jakim stopniu uwalniają nas od kary doczesnej). Odpusty te może zyskiwać każdy ochrzczony po spełnieniu odpowiednich warunków dla siebie lub ofiarowywać je za zmarłych.

Warunki uzyskania odpustu zupełnego:
• Brak przywiązania do grzechu, nawet powszedniego (jeżeli jest brak całkowitej dyspozycji - zyskuje się odpust cząstkowy)
• Stan łaski uświęcającej (brak nieodpuszczonego grzechu ciężkiego) lub spowiedź sakramentalna
• Przyjęcie Komunii świętej
• Odmówienie modlitwy w intencjach Ojca Świętego (np. "Ojcze nasz" i "Zdrowaś Mario")
• Wykonanie czynności związanej z odpustem

Od uroczystości Wszystkich Świętych aż do 8 listopada można uzyskać odpust zupełny dla zmarłych za nawiedzenie cmentarza połączone
z modlitwą za zmarłych. Dodatkowo we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych - 2 listopada odpust można zyskać za nawiedzenie kościoła lub kaplicy i odmówienie tam Ojcze nasz i Wierzę.

Każdego dnia możemy zyskać jeden odpust zupełny i ofiarować za jedną osobę zmarłą cierpiącą w czyśćcu.