Wypominki, modlitwa za zmarłych, odpusty
sobota, 28 październik 2017

* W środę 1 listopada Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. odprawiane będą tak jak w każdą niedzielę, z wyjątkiem Mszy wieczornej, której w tym dniu nie będzie. Po południu o godz. 14.00 Nieszpory żałobne w kościele, następnie procesja na cmentarz. Około godz. 15.00 na cmentarzu zostanie odprawiona Msza św. za zmarłych wypominanych oraz spoczywających na naszych cmentarzach. Po Mszy św. koronka do Miłosierdzia Bożego połączona z wypominkami oraz błogosławieństwo nowych nagrobków.

* W czwartek Dzień Zaduszny, a więc dzień szczególnej modlitwy w intencji naszych zmarłych. Msze św. w naszym kościele odprawiane będą o godz. 6.30, 7.15 i 18.15. Msza św. na starym cmentarzu za zmarłych wypominanych zostanie odprawiona o godz. 9.15. (w razie niepogody Msza zostanie odprawiona w kościele).

* Wypominki jednorazowe i roczne przyjmujemy w zakrystii lub w kancelarii parafialnej. W niedzielę oraz w Uroczystość Wszystkich Świętych wypominki można również zamawiać na Nowym i Starym Cmentarzu, przyjmować je będą lektorzy i przedstawiciele grup parafialnych. W intencji zmarłych wypominanych odprawiane będą Msze św. w kolejne niedziele miesiąca listopada.

W naszym kościele przez cały listopad modlitwa za zmarłych z wypominkami będzie odmawiana 15 minut przed Mszą wieczorną czyli o godz. 18.00. 2 listopada i w każdą niedzielę odmawiany będzie różaniec połączony z wypominkami o godz. 17.30. Zapraszamy do wspólnej modlitwy za zmarłych.

* Kilka uwag o odpustach:
Nauka o odpustach łączy się z tajemnicą Bożego Miłosierdzia. W sakramencie pojednania grzesznik otrzymuje przebaczenie wyznanych grzechów, za które szczerze żałuje. Dzięki temu może on osiągnąć wieczne zbawienie. Uzyskane przebaczenie nie uwalnia jednak od kar doczesnych (czasowych), które spotykają nas za życia lub po śmierci w czyśćcu. Uwolnieniu od tych kar służy właśnie obfity skarbiec odpustów Kościoła.
Odpust jest to darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy. Rozróżnia się odpusty cząstkowe i zupełne (zależnie od tego, w jakim stopniu uwalniają nas od kary doczesnej). Odpusty te może zyskiwać każdy ochrzczony po spełnieniu odpowiednich warunków dla siebie lub ofiarowywać je za zmarłych.

Warunki uzyskania odpustu zupełnego:
• Brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet powszedniego (jeżeli jest brak całkowitej dyspozycji - zyskuje się odpust cząstkowy)
• Stan łaski uświęcającej (brak nieodpuszczonego grzechu ciężkiego) lub spowiedź sakramentalna
• Przyjęcie Komunii świętej
• Odmówienie modlitwy (np. "Ojcze nasz" i "Zdrowaś Mario") w intencjach Ojca Świętego
• Wykonanie czynności związanej z odpustem

Od uroczystości Wszystkich Świętych aż do 8 listopada można uzyskać odpust zupełny dla zmarłych za nawiedzenie cmentarza połączone
z modlitwą za zmarłych. Dodatkowo we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych - 2 listopada odpust można zyskać za nawiedzenie kościoła lub kaplicy i odmówienie tam Ojcze nasz i Wierzę.