Parafia Nawiedzenia N.M.P.
Kronika Parafialna

ROK 2018

1 stycznia 2018 r. w Nowy Rok odbyło się parafialne kolędowanie z udziałem scholi dziecięcej, scholi młodzieżowej VERBA DEI i chóru parafialnego.

6 stycznia o godz. 19.00 odbył się koncert wieczór kolęd w wykonaniu zespołu „Anti Babylon System”.

16 stycznia 2018 r.
katechezę „Wierzę w grzechów odpuszczenie” w Bazylice wygłosił ks. Przemysław Sawa, misjonarz miłosierdzia, egzorcysta, założyciel i dyrektor Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody.

28 stycznia
odbyła przed kościołem zbiórka pieniężna do puszek dla rodziny, która straciła dobytek w pożarze. Oprócz dostarczonych potrzebnych rodzinie rzeczy zebrano 17460,70 zł.

14 lutego rozpoczął się Wielki Post. Wszyscy uczestnicy Mszy św. w środę popielcową otrzymali Zdrapkę Wielkopostną (propozycja codziennych zadań dla duszy i ciała). (Rozdano ok 1500 sztuk ZW)

20 lutego 2018 r. o godz. 19.00 odbyła się kolejna katecheza w Bazylice, którą wygłosił o. prof. Jarosław Kupczak, dominikanin. Ojciec Jarosław wygłosił katechezę w zastępstwie ks. abp Marka Jędraszewskiego, który z powodu choroby nie mógł przyjechać do Hałcnowa. Katecheza dotyczyła dwóch ostatnich artykułów Składu Apostolskiego: „Wierzę w ciała zmartwychwstanie, żywot wieczny Amen”.

2 marca 2018 w Bazylice wieczorem odbyła się szczególna, śpiewana Droga Krzyżowa „Ślad Losu”. Wykonawcami byli: pan Organista, zaprzyjaźnieni z nim muzycy i schola „Verba Dei”. (Piękne duchowe przeżycie.)

3 marca 2018 w naszym Sanktuarium gościliśmy Diecezjalną Pielgrzymkę Rodzinnych Róż Różańcowych (Róż Rodziców modlących się za swoje dzieci). Pielgrzymce przewodniczył ks. Piotr Krzystek. (Wszystkie miejsca w Bazylice były zajęte)

9 marca 2018 r. o godzinie 20.00 wyruszyła z Bazyliki przeszło 100 osobowa grupa, która odprawiła nabożeństwo Drogi Krzyżowej idąc na pod krzyż na Hrobaczej. Uczestnicy przeszli całą drogę w ciszy, zatrzymując się na czas rozważania poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej. Jedna ze stacji była w kościele parafialnym w Kozach. (Liczenie w Kozach wskazało dokładnie 107 uczestników). Czas przejścia 3,20 h. Najmłodszy z uczestników liczył 10 lat. Uczestniczyli ks. Sławomir, ks. Michał i ks. Proboszcz. (Jak mówią młodzi „było super!”: piękna zimowa aura, wysiłek fizyczny, przeżycia duchowe, piękne widoki „by night” na Bielsko i okolicę oraz poczucie wspólnoty.)

10 marca 2018 wieczorem rozpoczęły się Rekolekcje Wielkopostne, które głosił
ks. prof. Andrzej Witko
, ksiądz archidiecezji krakowskiej ceniony kaznodzieja, rekolekcjonista i krasomówca, autor jednej z najlepszych książek o siostrze Faustynie i Bożym Miłosierdziu. Rekolekcje potrwały do 14 marca.

Dzieci, młodzież i dorosli w czasie Mszy kończacej rekolekcje przyniesli do ołtarza kartki z duchowymi koronami dla Jezusa i Maryi czyli postanowieniami, wyrzecenaimi i modlitwami ofiarowanymi z okazji jubileuszu koronacji Piety Hałcnowskiej.

16 marca 2018 spotkaniem z uczniami i nauczycielami szkoły podstawowej nr 28 ks. bp Roman Pindel rozpoczął wizytację kanoniczną w naszej parafii. Po spotkaniu w szkole Ksiądz Biskup odwiedził w domu osobę chorą, Siostry Serafitki i rodzinę wielodzietną. Uroczyste przywitanie w kościele odbyło  się o godz. 18.00. Po modlitwie wstepnej i odśpiewniu pieśni, przedstawiciele parafii przywitali ks. Biskupa, a ks. proboszcz przedtsawił parafię, z zaznczeniem zmian jakie w niej zaszły od ostatniej wizytacji w 2009 roku. Nastepnie ks. Biskup odprawił Mszę św. Spotkania z poszczególnymi grupami parafialnymi odbyły się w niedzielę 18 marca. ks. Bp Ordynariusz spotkał się z dziećmi, młodzieżą i osobami dosrosłymi. Modlił się za zmarłych, błogosławił dzieci, małżonków i rodziny. O godz. 12.15 przewodniczył Mszy św. i wygłosił kazanie. Zjadł obiad z rodzicami księży i sióstr zakonnych pochodzących z parafii. Wizytację zakończyło spotkanie z Parafialną Rada Duszpasterską i Ekonomiczną

20 marca ks. Jacek Pędziwiatr – dyrektor programowy Radia Anioł Beskidów, wygłosił w Bazylice katechezę: „153 wersety czyli co Ewangelia mówi o Maryi?” Była to pierwsza katecheza z cyklu „Wszystko o Maryi”. Katecheza był ilustrowana ciekawym pokazem mulitimedilanym.

17 lipca odbyła się kolejna katecheza maryja z cyklu "Wszystko O Maryi". Katecheza miała temat: „Czy Jezusowi nie przeszkadza to, że czcimy Maryję, czyli coś o pobożności Maryjnej”

6 sierpnia w święto Przemienia Pańskiego z naszej bazyliki wyruszyła XXVII Piesza Pielgrzymka Diecezji Bielsko-Żywieckiej do Częstochowy. Mszy św. na rozpoczęcie pielgrzymki przewodniczył ks. Bp Romana Pindla. W tym rok z hałcnowa wyruszyło 1100 pielgrzymów.

We wtorek 21 sierpnia ks. Jacek Pędziwiatr wygłosił w bazylice katechezę poświęconą symbolom i objawieniom Maryjnym. W czasie katechezy słuchacze  poznali historię, przesłanie i znaczenie objawień Matki Bożej Katarzynie Labouré, objaiweń w Lourdes, La Salette, Fatimie; dowiedzili się o kryteriach autentyczności objawień Maryjnych oraz zapoznaali się z aktualnym stanowiskiem Kościoła wobec Madjugorie.